Mivel Indiában az ünnepek időpontja holdnaptárhoz kötődik, a Holi minden évben máskor van: február utolsó és március első hete körül, amikor éppen telihold van.
Minden indiai közösség kiválaszt egy szabad területet, ahol óriási máglyát raknak. Összegyűlik az egész család, a barátok, a rokonok, az ismerősök, és rituális énekek, történetek kíséretében a tűzbe dobják a rosszat, a sötétséget szimbolizáló Hóliká démont. Másnap a közösség újra összejön, színes ruhákban és tarkabarka sminkben, és az emberek tréfából megdobálják egymást színes festékkel – később ez a szertartás az utcán is folytatódik, amolyan színes forgataggá változtatva a falvakat, városokat.
Hagyományosan gyógynövényekből készült színes porokat dobálnak egymásra az emberek. Mára azonban e hagyomány elkorcsosult változata, főleg a nagyvárosokban kifejezetten őrült nappá változtatja a Holi másnapját. Aki egyáltalán kimerészkedik az utcára, a legrosszabb ruháját veszi fel, hiszen minden szörnyűségre fel kell készülnie.
Egy ilyen ünnepségen részt venni életre szóló élmény lehet egy turista számára! Arról nem is beszélve, hogy a fotózás kedvelőinek micsoda paradicsom, hiszen hihetetlen a színek kavalkádja, melyek megörökítése fantasztikus alkalom lehet amatőröknek és profiknak egyaránt.
BABAKOCSI FESZTIVÁL
Merthogy ilyen is van. Krasznodar Oroszország déli részén, a Kaukázus előterében, Kubány folyó síkságán található, több mint félmillió lakosú nagyváros. Itt rendezik meg évente a hagyományos babakocsi fesztivált, felvonulást, és versenyt. A felvonulók minden elképzelhető módon átalakítják a kocsikat, hogy mindenre hasonlítsanak, csak eredeti funkciójuk ne lehessen következtetni. Természetesen a "kocsikísérők" is mindenféle jelmezbe bújnak. A felvonulókat zsűri bírálja el és a nyertesek értékes ajándékokat kapnak.